De to første rundene er snart ferdigspilt, og det er overveiende sannsynlig at begge våre lag går videre etter en seier og ett tap for hvert av lagene. Vi spilte mot Sandefjord 1 i går og måtte tåle et klart nederlag. Se om du kan redusere tapet på dette spillet:
V/Alle | 9 7 3 | ||
E 10 9 8 5 | |||
E K | |||
8 7 6 | |||
E D 8 | |||
Kn 6 4 3 | |||
6 4 2 | |||
E 5 4 |
Meldingene går:
V N Ø S
1 ru 1 hj 1 sp 2 ru
pass 2 NT pass 4 hj
pass rundt
Øst spiller ut kløver ti som får beholde stikket, og en ny kløver går til esset mens Vest legger knekten . Du ville nok heller vært i 3 NT, men det kanskje ikke så lett å ende der. Nå er det hjerterkontrakt som gjelder, og hvordan må det sitte?
Du har tilsynelatende minst fire tapere, men for å klare kontrakten må Vest ha hjerter konge dobbel og dobbel spar.
Dermed går du til verket slik: spill hjerter til esset med en gang så ikke Vest skal få noen avblokkeringstanker. Ta for ess konge i ruter, spar til damen, ruter til stjeling
og spar til esset. Nå spiller du hjerter, og slik satt det:
Kn 10 | K 6 5 4 2 | |||
K 7 | D 2 | |||
D Kn 10 8 7 | 9 5 3 | |||
K D Kn 3 | 10 9 2 | |||
Vest kan hente et kløverstikk men må så spille til dobbelrenons, og spartaperen forsvinner.